Thanks to everyone that came on what was a great day.  Here are the results for the 2014 great pumpkin carnival:

Heaviest Pumpkin over 200kg’s - CARNIVAL CHAMPION

Open Class

1st Place - Tim Harris 690.5kg

Heaviest Pumpkin Under 200kg’s

Open Class

1st  - Sam Elton-Walters
2nd - Freddy Fields
3rd - Freddy Fields

12yrs and under

1st - Leo Juby
2nd - Grace Lusty
3rd - Hope Lusty

Schools

1st - Hukanui
2nd - Hukanui
3rd - Hamilton Junior High

Recycled Teenagers

1st - Annette from Alandale

Oddest Shaped Pumpkin

12yrs and under
1st - Grace Lusty
2nd - Beanie Klegr
3rd - L Frost

Schools
1st - Little Pumpkins

Open Class
1st - Dawn Russell
2nd - Sam Elton-Walters
3rd - Ngaire Jamieson

Best Carved Pumpkin

7yrs and under
1st - Gracy Lusty
2nd - Jamie Frost

8-12 yrs
1st - Imogen Barnes
2nd - Phoebe Barnes
3rd - Alexis McKennon

Schools
1st - Hukanui
2nd - Southwell
3rd - Takaha

Open Class
1st - Wilhemina Drummond
2nd - Avery Family
3rd - Elizabeth Owen

Most perfect pumpkin

12yrs and under
1st - Grace Lusty
2nd - Phoebe Barnes
3rd - Kloey Elton-Walters

Schools
1st - Southwell
2nd - Hamilton East

Open Class
1st - Dawn Russell
2nd - Dawn Russell
3rd - Ngaire Jamieson

Best Named Creation

7yrs and under
1st - Grace Lusty
2nd - Jamie Frost
3rd - Maria Williams

8-12yrs
1st - Beanie Klegr
2nd - I&P Barnes
3rd - Luke Vowels

Schools
1st - Whitikahu
2nd - Rototuna

Open Class
1st - Sophia Yapp
2nd - Stania Klegr
3rd - Grace Lusty

Recycled Teenagers (Retirement Homes)
1st - Annette (Alandale)
2nd - Steve Gray

Autumn Harvest

7 yrs and under
1st - Jamie Frost
2nd - Luis Frost

Schools
1st - Southwell

Open Class
1st - Elizabeth Owen
2nd - Cheryl Klegr
3rd - Fiona Thompson

Best Miniature

12 yrs and under
1st - Alexis McKinnon
2nd - Grace Lusty
3rd - Jessica Tunnell

Schools
1st - Rotoruna

Open Class
1st - Ngaire Jamieson
2nd - Jenny Rowden
3rd - Ngaire Jamieson

2014 Cooking Results

Pumpkin Pie

Open Class
1st - Valerie Bianchi
2nd - Kaye Hatton

Pumpkin Scones/Muffins

Open Class
1st - Marta Goddard
2nd - Elizabeth Owen
3rd - Mikayla Lusty

12 yrs and under
1st - Brixana Gothard
2nd - Hope Lusty
3rd - Jamie Frost

Pumpkin Cake

Open Class
1st - Mikayla Lusty
2nd - Martn Frost
3rd - Elizabeth Owen

12yrs and under
1st - Grace Lusty
2nd - Grace Lusty
3rd - Shu Takahu

Thanks for a great day everyone that came along to either enter or to view the entries.  To see some photos of the event check out our Facebook Page:  https://www.facebook.com/TheGreatPumpkinCarnival